Czy można powiedzieć, że obstawianie esportu jest w stanie z powodzeniem zastąpić zakłady bukmacherskie na tradycyjne dyscypliny? To jedno z istotnych pytań dla każdego miłośnika grania pewniaków online!

Obstawianie esportu jako alternatywa dla tradycyjnych zakładów?
Obstawianie esportu jako alternatywa dla tradycyjnych zakładów?

Esport – choć niektórzy w dalszym ciągu nie traktują go na równi z „prawdziwym” sportem, tak nie da się nie docenić tego, jak imponująco się rozwija. Jeszcze kilkanaście lat temu turnieje rozgrywane były w piwnicach lub internetowych kafejkach, a nagrodą była myszka i klawiatura, a do tego szacunek wśród kumpli. Teraz esportowi zawodnicy występują na arenach i stadionach, zarabiają tysiące dolarów, a kontrakty reklamowe nie ustępują za wiele tym, które znamy choćby z rozgrywek piłki nożnej. Nic więc dziwnego, że fenomenem tym zainteresowali się także i najlepsi bukmacherzy, wprowadzając rozgrywki eSportowe do swojej oferty.

Co to jest eSport?

W skrócie, eSport to rozgrywki w grach komputerowych. Oczywiście nie na poziomie zwykłego gracza, który co jakiś czas uruchamia ulubioną gierkę. Turnieje rozgrywane są na wielu szczeblach – lokalnych, krajowych, międzynarodowych i biorą w nich udział najlepsi zawodnicy z całego świata. Wbrew pozorom eSportowe rozgrywki nie różnią się wiele od zwykłego sportu. Żeby zostać zawodowcem, trzeba w pełni poświęcić się grom i spędzać długie godziny na treningach każdego dnia. Mecze wyczerpują natomiast i psychicznie i fizycznie. Przez cały czas trzeba działać na pełnych obrotach, będąc maksymalnie skupionym, gdyż ew. błąd nie skończy się problemami jedynie dla nas, ale ucierpi na tym cała drużyna.

STS kod promocyjny
STS kod promocyjny

Jakie są najpopularniejsze gry?

Esport wciąż się rozwija, dlatego też na razie nie ma zbyt wielu gier, w których toczą się rozgrywki na najwyższym poziomie. Ze względu na specyfikę tego sportu i fakt, że starsze gry są czasami wypierane przez nowe produkcje, ilość nigdy nie będzie powalająca. Aktualnie na rynku dostępne są cztery gry, w których regularnie toczone są międzynarodowe pojedynki. Mowa o League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Dota 2 oraz Valorant. Do tego grona dorzucić można rozgrywki w FIFĘ, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege oraz kilka innych mniej popularnych tytułów. Jeśli ktoś jest jednak zainteresowany regularnym obstawianiem, powinien skupić się na czterech wymienionych na początku grach. To właśnie one odpowiadają za ponad 80% wszystkich dostępnych u bukmacherów zakładów. 

Jak skutecznie typować eSport?

Tak naprawdę obstawianie meczów w grach komputerowych nie różni się zbyt wiele od typowania prawdziwego sportu. Zarówno tu, jak i tu mamy żywych graczy, z tą różnicą, że jedni pojedynkują się między sobą, patrząc sobie w oczy, drudzy za pośrednictwem kierowanych przez siebie wirtualnych postaci. Niemniej jednak w dalszym ciągu są to ludzie, więc w grę wchodzą wszystkie aspekty związane z psychiką, stresem i zmęczeniem. Na co więc warto zwracać uwagę, podczas typowania eSportu?

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

1. Typujemy tylko i wyłącznie gry, na których się znamy!

Zaczynamy od standardowej zasady. Podobnie jak w przypadku każdego innego sportu, należy typować tylko i wyłącznie gry, o których coś wiemy. Nie sztuką jest obstawiać wszystko, jak leci, patrząc tylko na kursy, sztuką jest robić to naprawdę dobrze! A żeby wygrywać, potrzebujemy osiągnąć pewną skuteczność, bo bez tego nie ma co liczyć na żadne zyski. Zanim przejdziemy do obstawiania gier komputerowych, warto zasięgnąć języka wśród zawodników i fanów, poznać zasady, którymi rządzą się turniejowe rozgrywki, przyjrzeć się drużynom itp. itd. Koniecznie trzeba też samemu dokładnie obejrzeć jak najwięcej meczów, by zobaczyć jak to, o czym czytaliśmy, wygląda w praktyce. 

Warto skupić się na maksymalnie dwóch, trzech grach i starać się pozostać na bieżąco z wszystkimi ważnymi newsami i informacjami. Jest to równie trudne i czasochłonne co w przypadku zwykłych sportów, jednak bez tego się nie obejdzie.

2. Śledzenie zawodników i poczynań teamów to klucz do sukcesu

Oczywiście nie chodzi o to, by przesiadywać pod domem graczy z lornetką i notować, co dany zawodnik zjadł na obiad i o której wyszedł do toalety. Sprawa jest dużo prostsza. Większość graczy zajmuje się dodatkową pracą, jaką są streamy. Polega to na tym, że gracz transmituje swoją rozgrywkę w sieci. Choć nie można traktować tego jako wyjątkowo ważnego wyznacznika, łatwo jest ocenić aktualną dyspozycję gracza. Do tego większość streamerów transmituje z kamerką i mikrofonem. Pozwala to na ocenę tego czy gracz jest zrelaksowany i wypoczęty, czy może wręcz przeciwnie, gra nerwowo i wydaje się zestresowany, a już jutro jest turniej. 

Nie należy jednak zapominać o tym, że profesjonaliści nie zdradzają się tak łatwo, dlatego warto podchodzić do streamów z pewnym dystansem. Czasem mogą bowiem grać tak, by zmylić podglądających ich ludzi pracujących dla konkurencji.

3. Obstawianie na żywo może przynieść profity

Obstawianie na żywo jest ryzykowne, ale w przypadku eSportu i tak dużo łatwiejsze niż przy standardowych sportach. Przykładowo, w meczu piłkarskim jedna drużyna może przeważać na boisku, ale wystarczy jedna skuteczna kontra i już na liczniku jest jedna bramka w plecy. W grach komputerowych nagłe zmiany akcji też się zdarzają, jednak często nie są aż tak druzgocące w skutkach. Jeśli dana drużyna osiągnie przewagę w początkowej fazie rozgrywki, to nawet jedno głupie zagranie, zakończone śmiercią kilku zawodników, nie przekreśli szans na wygraną. Po prostu będzie trochę trudniej niż się na początku wydawało. 

4. Odpowiednia strategia obstawiania

Typy na esport
Typy na esport

Podobnie jak i w innych sportach, jednym z kluczy do sukcesu jest przyjęcie odpowiedniej strategii obstawiania. Warto trzymać się jednego systemu stawkowania, zamiast skakać z kwiatka na kwiatek w poszukiwaniu szczęścia. Odpowiednie rozwiązanie pozwoli zminimalizować straty, przy jednoczesnej maksymalizacji potencjalnych zysków. Trzymanie się systemu stawkowania pozwala także wyrobić sobie odporność na stres przy porażkach. Jest to niezwykle ważne, gdyż grając chaotycznie łatwo wpaść w spiralę odrabiania strat, co bardzo często kończy się utratą całego kapitału. 

5. Korzystanie z usług wielu bukmacherów

Esport jest popularny i dostępny u wielu bukmacherów, ale sporo wody upłynie, zanim ilość rynków dorówna sportom, które znajdują się na piedestale od lat. W poszukiwaniu najlepszych kursów warto założyć konto u kilku buków i przenosić się pomiędzy nimi, tak by zawsze grać u tego, który wystawi najlepszą ofertę. Opcja ta pozwoli przy okazji zdobyć większą ilość powitalnych bonusów, które mogą przydać się w zbiciu kapitału na grę. 

6. Rynek nie zawsze ma rację – własna analiza kluczem do sukcesu

W bukmacherce, jak i w życiu, nie zawsze warto podążać za tłumem. Esport jest nieprzewidywalny i wszystko może się w nim zdarzyć. Gotowe, przygotowane przez innych typy, mogą być sugestią, w co wejść, ale nie warto traktować ich jako wyroczni. Własna analiza praktycznie zawsze będzie dużo lepsza. Wszakże nie wiemy, kto siedzi, po drugiej stronie. Może to być po prostu osoba, która nie ma za wiele wspólnego z daną grą, a jedynie tworzy monstrualne ilości wpisów celem przyciągnięcia internautów i zarobienia na reklamach. Czasem warto posłuchać głosu serca, choć nigdy nie powinien on być bardziej istotny od statystyk i oceny aktualnej dyspozycji drużyny. 


Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Ewinner zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. nr PS4.6831.29.2017. MR BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z dnia 19 grudnia 2019 nr PS4.6831.1.2019. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

Poprzedni artykułNajnowszy kod promocyjny w STS. 1640 PLN na start
Następny artykułJakie bonusy daje Fortuna nowym graczom?
Pierwszy mecz baseballowy obejrzałem w 2007 roku. Od tamtej pory nie wyobrażam sobie roku bez tego sportu! Do tej pory miałem okazję trzy razy oglądać rozgrywki MLB na żywo! Nie zapomnę tego do końca życia! :)