Większość poradników bukmacherskich (również tych przygotowywanych przez nas) skupia się przede wszystkim na tym, co warto robić i jak to robić, by zawierane przez nas zakłady bukmacherskie były skuteczne, trafione i po prostu opłacalne. Jak się jednak okazuje, równie ważne w tym wszystkim jest uzmysłowienie sobie, co tak naprawdę jest niepożądane i co jest nam w stanie bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc. To właśnie na tego typu rzeczach skupimy się w tym poradniku.

Jakich błędów nie popełniać przy obstawianiu meczów?
Jakich błędów nie popełniać przy obstawianiu meczów?

Jedno wielkie NIE – czego nie robić u bukmacherów?

Realizować własne typy bukmacherskie może każdy – nawet ten, kto nie posiada olbrzymiego doświadczenia w tej dziedzinie (w końcu każdy od czegoś zaczynał). Aby te były skuteczne, trzeba nie tylko przestrzegać podstawowych zasad i promować dobre taktyki, ale i mieć świadomość tego, czego tak właściwie nie powinno się robić. Poniżej przedstawiamy pięć takich rzeczy, wraz z rzeczowym wyjaśnieniem każdej z nich.

Nie obstawiajmy mnóstwa lig i rozgrywek jednocześnie

Nasze typy bukmacherskie, w szczególności na początku, nie powinny być związane z mnóstwem lig czy rozgrywek. Najlepiej skupić się na jednej niszy i to w niej wypracować sobie perfekcję. Naturalnie rzecz biorąc wszystko to powinniśmy dostosować do naszego obecnego doświadczenia – jeżeli już wypracujemy sobie skuteczność i właściwą wiedzę analityczną w obrębie konkretnych rozgrywek, nic nie będzie stało nam na przeszkodzie w tym, by sięgnąć po kolejne. Ważne jest jednak, żeby na początku naszego typowania nie próbować typować za wszelką cenę wszystkiego, co choć trochę nas interesuje.

STS kod promocyjny
STS kod promocyjny

Kupony AKO – warto stawiać czy nie?

Kupony akumulacyjne kuszą tym, że pozwalają więcej wygrać – to prawda, jednak aby okazały się wygrane, trzeba poprawnie wytypować nie jedno, a kilka spotkań. Osoby, które zakłady bukmacherskie znają na wylot traktują kupony AKO jako swoistą ciekawostkę, a nie coś, czym grają cały czas i na czym bazują swoją taktykę. My też tego nie róbmy.

Typy bukmacherskie z internetu

We własnym obstawianiu bardzo pomagają typy bukmacherskie znajdywane w Internecie czy też wychwytywane z analiz w studiach przed- i pomeczowych. Rzeczywiście, są przydatne, jednak nie możemy traktować ich jako „pewniaków”. Własne typy bazujmy na swoich przemyśleniach, a te pochodzące od innych traktujmy jako wskazówkę, niekoniecznie godną naśladowania.

Zakłady na żywo – plusy i minusy

Jeżeli planujemy zakłady bukmacherskie w formule na żywo, nie dołączajmy do obstawiania w połowie lub pod koniec spotkania. Korzystajmy z zalet tego formatu typowania, oglądając spotkania od początku i zyskując cenną wiedzę na temat drużyn czy zawodników toczących bój i ich aktualnej formy. Analiza na żywo jest podstawą obstawiania w tym formacie, a dołączanie do spotkań „w biegu” tak właściwie pozbawia nas najważniejszej jej części. 

Jak dobierać stawki?

Bukmacherzy pozwalają nam stawiać tyle, ile tylko chcemy na dowolnie wybraną przez nas opcję. Nie stawiajmy jednak wszystkiego, co mamy na jedną – nawet jeśli jesteśmy święcie przekonani, że nasz typ jest rozsądny i okaże się skutecznym. Sport jest często grą przypadku i bywa nieprzewidywalny – bierzmy to pod uwagę, a do obstawiania podchodźmy tak rozsądnie, jak tylko się da.

Obstawianie meczów w STS online
Obstawianie meczów w STS online

Bukmacherzy, których nie powinniśmy wybierać

Na polskim rynku aktywnie działa kilkunastu legalnych bukmacherów, a ich oferta jest naprawdę szeroka i bardzo atrakcyjna (choć oczywiście różna, więc porównywanie każdego z nich jest czymś obowiązkowym). Nie powinniśmy więc decydować się na usługi, które świadczą nielegalni bukmacherzy, a zatem ci nieposiadający licencji na świadczenie swoich usług w Polsce. Typowanie u nich nie tylko nie przyniesie nam olbrzymich profitów (poza nieopodatkowanymi, a zatem większymi wygranymi), ale też może przysporzyć nam nie lada problemów z prawem (kary finansowe potrafią być naprawdę srogie).

Wyłącznie bukmacherzy działający w zgodzie z obowiązującym prawem powinni stanowić obiekt naszego zainteresowania.


Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. Totolotek zezwolenie MF nr. AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485. LV BET zezwolenie MF nr. PS4.6831.9.2016.EQK. Milenium zezwolenie MF nr. SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599. eToto zezwolenie MF nr. AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17. Forbet zezwolenie MF nr. PS4.6831.10.2016. STS zezwolenie MF nr. SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. TotalBET zezwolenie MF nr. PS4.6831.15.2017. Cherry Online zezwolenie MF nr. PS4.6831.26.2017. BEM Operations Limited zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017.  BetFan zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Ewinner zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. nr PS4.6831.29.2017. Superbet zezwolenie z dnia 18 października 2019 r. nr. PS4.6831.5.2019. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem.

Poprzedni artykułBlackjack a bukmacherzy. Co warto wiedzieć?
Następny artykułGenesis KSW – będzie hit czy kit?
Pierwszy mecz baseballowy obejrzałem w 2007 roku. Od tamtej pory nie wyobrażam sobie roku bez tego sportu! Do tej pory miałem okazję trzy razy oglądać rozgrywki MLB na żywo! Nie zapomnę tego do końca życia! :)