Blackjack to gra karciana, którą kojarzy niemal każdy – popularnością miejscami dościga nawet znanego na całym świecie pokera. Choć nie bez powodu kojarzy się ona z kasynami (jak każda gra karciana), stanowi coraz częstszy element oferty zagranicznych bukmacherów. Ostatnimi czasy zaczęła stawiać swoje pierwsze kroki również w Polsce. Gdzie możemy ją typować i co musimy wiedzieć o jej zasadach chcąc to robić? O tym opowiemy w naszym przewodniku.

Blackjack a bukmacherzy. Co warto wiedzieć?
Blackjack a bukmacherzy. Co warto wiedzieć?

Typowanie Blackjacka – gdzie to robić i na czym to polega?

W Polsce Blackjack jest obecnie częścią oferty zaledwie jednego bukmachera – forBET. Stał się częścią jego najnowszej usługi gier karcianych, która była (i wciąż jest) swoistą odpowiedzią na Betgames – analogiczną usługę konkurencyjnego STS, niezawierającą jednak owego Blackjacka (a jedynie wojnę, bakarat i pokera). Rozdania toczą się na żywo, całodobowo, 7 dni w tygodniu – zawsze w asyście pięknej krupierki, która na bieżąco wyjaśnia to, co dzieje się na ekranie.

Blackjack online – zasady gry

Choć zasady gry w Blackjacka są tłumaczone przez samą krupierkę (wystarczy obejrzeć kilka rozdań, by je pojąć), warto zebrać je do kupy, by zawsze mieć pewność co do tego, co w danym momencie rozgrywa się na ekranie. Pojedynek rozgrywa się między dwoma wirtualnymi graczami (krupier nie jest żadnym z nich), z których obaj zmierzają do osiągnięcia sumarycznej wartości wszystkich wylosowanych im kart jak najbliższej 21 przy jednoczesnym nieprzekraczaniu jej. Jedno rozdanie trwa do momentu, gdy:

  • Obaj gracze posiadają przynajmniej 17 punktów na koncie.
  • Któryś z graczy przekroczy wartość 21 – wtedy automatycznie przegrywa.
  • Któryś z graczy zdobędzie dwa asy w pierwszym etapie – wtedy automatycznie wygrywa.
STS kod promocyjny
STS kod promocyjny

Jeśli żadna z tych sytuacji nie będzie miała miejsca, krupier będzie rozpoczynał kolejne etapy – w każdym z nich dołoży jedną kartę uczestnikowi, który nie ma jeszcze 17 (lub więcej) punktów. Przed każdym etapem możemy typować, korzystając z opcji wyszczególnionych przez nas poniżej. Jeden uczestnik rozgrywki może mieć maksymalnie 5 kart na koncie.

Wartości punktowe wybranych kart:

  • karty od 2-10 – ich wartość jest adekwatna liczbie z karty (2-10 punktów),
  • as – 1 punkt lub 11,
  • walet – 2 punkty,
  • dama – 3 punkty,
  • król – 4 punkty.

Blackjack w forBET – co można obstawiać?

Jako że Blackjack jest udostępniany w formule na żywo, dzieli wiele elementów z klasycznymi spotkaniami sportowymi możliwymi do obstawiania w tym właśnie modelu. Jednym z nich są różne opcje bukmacherskie:

1X2 – wskazujemy zwycięzcę danego rozdania, albo też obstawiamy, że pojawi się wynik remisowy (tylko w momencie standardowego rozstrzygnięcia);

Bust – obstawiamy, że w rozdaniu któryś z graczy przekroczy granicę 21, a tym samym automatycznie przegra;

Brak Busta – typujemy, że w danym rozdaniu żaden z graczy nie przekroczy granicy 21, a zatem całe rozdanie rozwiąże się w klasyczny i standardowy sposób;

Perskie oczko – wskazujemy wystąpienie „złotego punktu” u któregoś z graczy (wyciągnięcie dwóch asów w czasie pierwszego etapu);

Punkty zwycięzcy – wskazujemy na to, ile punktów będzie miał dany gracz w momencie wygranej (do wyboru mamy liczby od 17 do 21); 

Karty zwycięzcy – określamy, ile kart będzie potrzebował uczestnik rozgrywki, aby wygrać. Minimalna wartość to 2, a maksymalna – 5. 

Forbet gry karty online
Forbet gry karty online

Część z opcji dostępna jest wyłącznie w modelu ogólnym (bez wskazywania konkretnego wirtualnego gracza), a część również w tym indywidualnym, w którym opcja tyczy się wybranego uczestnika rozgrywki. Ten drugi typ obstawiania pozwala na większe, choć obarczone większym ryzykiem niepowodzenia wygrane. Kupony mogą zawierać kilka typów, ale nigdy nie na to samo rozdanie (można w nich zawierać typy na inne gry karciane – w chwili obecnej w nowej usłudze forBET są trzy ich propozycje).

Blackjack w forBET a legalność

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii związanych z obecnością Blackjacka w ofercie bukmacherskiej jest jej legalność. Jako że wszystkie gry karciane kojarzone są z kasynem, wzbudza ona pewne wątpliwości – zwłaszcza, że w Polsce zaledwie jeden podmiot (ten rządowy) ma prawo świadczyć usługi kasyna online. Aby określić, czy typowanie Blackjacka w forBET jest legalne wystarczy powiedzieć, że sprowadza się ono wyłącznie do obstawiania. Nie jesteśmy więc uczestnikami rozgrywki, a jedynie jej obserwatorami. Co więcej, całość jest zaledwie symulacją, w której sylwetki graczy musimy sobie wyobrazić, a nad którą czuwa prawdziwy krupier. Możemy więc być spokojni – wszystko to jest całkowicie legalne.


Forbet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.10.2016. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. BetFan zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

Poprzedni artykułAktualny kod promocyjny bukmachera Fortuna na bonus 2230 PLN
Następny artykułJakich błędów nie popełniać przy obstawianiu meczów?
Pierwszy mecz baseballowy obejrzałem w 2007 roku. Od tamtej pory nie wyobrażam sobie roku bez tego sportu! Do tej pory miałem okazję trzy razy oglądać rozgrywki MLB na żywo! Nie zapomnę tego do końca życia! :)